15 Aralık Google Algoritma Güncellemesi ve Alakasız Sonuçlar Hakkında

'Algoritmalar & Güncellemeler' forumunda Karrizima tarafından 8 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Karrizima

  Karrizima Kayıtlı Kullanıcı

  Herkese Merhaba;

  15 aralık öncesinde hissedilmeye başlanan ve sonrasında ciddi anlamada görünen algoritma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz. Tüm SEO uzmanları ışık görmüş tavşan gibi kaldı. Büyük siteler taklaya geldi ve daha neler neler. Ben sze benim başıma gelenlerden bahsedeceğim. Sizde başınıza gelenlerden veya bildiğiniz yöntemlerden bahsederseniz bu süreci atlatalım artık.

  Benim Başıma Gelenler
  Tamamen özgün, sürekli güncel, hiçbiryerinde spam olmayan (yada bana göre) sitem bir anda 3. sıradan 2. sayfaya geriledi. Tabi böyle olunca panikle yazıyı güncelledim 250 küsür kelimelik yazıyı 1200 kelimelik bir ansiklopedi haline getirdim. Sonra sağda solda kullanıcı deneyimi kullanıcı deneyimi yazılarını gördükçe çılgına döndüm ve iç linkleme ile kullanıcıların başlıklara rahat ulaşmasını sağladım.
  Bunları yapınca 3. sayfaya geriledim.

  Bu arada rakiplere bakıyorum 2 yıldır güncellenmemiş yazı 3. sırada. Hiçbir backlinki ve iddiası olmayan park site 4. sırada. Hatta 301 ile yönlendirdiğim ve sonradan iptal ettiğim kapalı alan adı bile benden yukarda çıkıyor.

  Sonra biyerde google güzel tema istiyor falan diye bişeyler okudum. Temayı değiştirdim, içerikleri düzenledim herşey harika. Derken bi baktım 4. sayfadayım. :)

  Sonra 2-3 tane spam amaçlı bacnlink vermiş birileri onları disavow ettim. Hatta onla birlikte tüm spama benzeyenleri de disavow ettim. Siteyi eski haline getirdim, hızını %90lara çıkardım şimdi site 5. sayfa ortalarında :D

  Sonuca Gelirsek
  Arkadaşlar ben tüm denemeler sonrasında ne yaparsam yapayım geriye gittiğini gördüm. Bu süreçte hiç ellemediğim içerik bile girmediğim sitem aynı yerinde (gerilediği yerinde) duruyor. Sizce google neyin peşinde. Bu sonuçlar normal değil ve hepsi hatalı. Normal bir konu aradığımda bile istediğimi bulamıyorum. 3-4 senelik eski bayat konular çıkıyor. Bende durumu bildiğimden 2-3-4. sayfalara bakıp buluyorum.
   
 2. ölümvar

  ölümvar Kayıtlı Kullanıcı

  Aynı dertten muzdaribim. Arkadaşın denediklerini denedim ancak her seferinde site biraz daha geriledi. Ne değişti google'da? Vicdansız google.
   
 3. ouzizz

  ouzizz Kayıtlı Kullanıcı

  Arkadaşlar aslında 15 Aralık öncesi bazı şeyler değişmeye başladı. Güncellemenin aslı şu; Sitenize aldığınız backlinklerin değer kaybetmesidir. Dolayısıyla sizinde sitenizde gerileme olmuş. Eğer hiç oynamayıp bekleseydiniz 15 gün içerisinde eski konumunuzdan bir kaç sıra gerisine geri gelecektiniz, ama yaptıklarınız yanlış değil aksine çok doğru şeyler. Tek hata zamanlama...

  Bu güncelleme ile birlikte feed çeken social bookmark sitelerine bir tekme atıldı ve buralardan kazandığınız backlinkler "sıfır" lanmış oldu. Hiç üzülmeyin dev siteler dahi bu güncellemeden nasibini aldı. Hatta sosyal medyayı çok aktif kullananların zararı daha fazla! Her güncellemenin arkasından gelen güncelleme güncellemesi ise devreye girdi ve takla atan siteler üç aşağı beş yukarı değişerek eski konumlarına geri geldi. Bunu elimde bulunan 30 u aşkın siteye bakarak söylüyorum.

  Genel duruma bakacak olursak artık 1. sayfa sıralamaları o kadar oynak bir hal aldı ki 1. sırada 2 gün kalabilirseniz öpüp başınıza koyun.

  Tavsiye olarak; Eğer sitenizde spam yaratacak bir çalışma yoksa hiç bir güncelleme sonrası sitenizde değişikliğe gitmeyin derim :)


   
 4. cryptosam

  cryptosam Kayıtlı Kullanıcı

  @Karrizima muhtemelen benzer sektörlerdeyiz. İlgili sektörlerde sıkıntı yaşayan çok şuanda. Yazdıkların birebir yaşananlar çünkü. Şuradamı hata var deyip elledikçe geri tepiyor ve bu durumdan gördüğüm bir çok arkadaş muzdarip şu aralar. Dediklerine ilave olarak Ssl sertifikası, domain süresini 3-5 yıl uzatma gibi gibi bir çok şeyi denedik bizde. Halende denemedeyiz. Gelişme olursa buradan gidersek ona göre net bir sonuç çıkarabiliriz.

  Kim neyi denedi yazsın kısaca ona göre gidelim bence.

  Tasarım değişildi: olmadı
  SSL: olmadı
  Domain süre vs: olmadı
  İçerik abanıldı: olmadı
  Yorum abanıldı: olmadı
   
  Karrizima bunu beğendi.
 5. ouzizz

  ouzizz Kayıtlı Kullanıcı

  İsterseniz domai yazın analiz edelim. Belki farklı birşey görürürm.
   
 6. cryptosam

  cryptosam Kayıtlı Kullanıcı

  Ben birkaç sitemde yaşadım hocam. Adsense odaklı olduğu için linki direk verebilmem mümkün değil fakat diğer arkadaşlar uygun görürlerse verebilirler. (Kişisel algılamayın art niyetli insan çok ve bu aralar bir kaç sıkıntı yaşadım bu nedenle böyle bir karar aldım.)
   
 7. sekeno

  sekeno Kayıtlı Kullanıcı

  Benim sitem anahtar kelimede 2. sayfaya düştü ama içeriklerin sıralaması çok iyi. Asıl anahtar kelimemde 2. sayfada olsam bile içerikler sayesinde çok iyi hit alıyorum.
   
 8. cryptosam

  cryptosam Kayıtlı Kullanıcı

  Ana kelimede rekabet yüksek mi?
   
 9. sekeno

  sekeno Kayıtlı Kullanıcı

  Hayır değil.
   
 10. cryptosam

  cryptosam Kayıtlı Kullanıcı

  Bende rekabet olmayan ana kelimelerde sıkıntı olmadı. Rekabet ve hit aldığım kelimelerden bazılarında sıkıntı yaşadım.
   
 11. mehmettr

  mehmettr Kayıtlı Kullanıcı

  Arkadaşlar tema değişikliğine hemen yüklenmek saçma niye derseniz yeni tema yüklediğiniz taktirde eski temadan kötü ise seo ayarları sıralamanızın daha beter içine ediyor. Bilmiyorum ben güncelleme sonrasında pek siteleri elleme bırakırım 1-2 ay kenarda bekletirim .
   
 12. sekeno

  sekeno Kayıtlı Kullanıcı

  İyi bir temaya geçmek yararlı olur. Benim eski tema kötüydü, mobil uyumlu falan değildi. İyi bir temaya geçince hem site içi gezme oranı arttı, hem yorum sayısı arttı. Dolayısıyla içeriklerde iyi konumlara yükseldi.
   
 13. okan.salan34

  okan.salan34 Kayıtlı Kullanıcı

  Arkadaşlar bu kadar sorunları sıraladık fakat bu sorunların bir çözümü varmı ve en önemlisi bundan sonraki seo çalışmalarına nasıl devam etmemiz gerekiyor...
   
 14. mehmettr

  mehmettr Kayıtlı Kullanıcı

  sabır arkadaşlar bence :) sıralamada benimde bir sitem gitti 1 hafta gelmedi hiçbir işlem yapmadım sonra eski yerine geldi. ama kesin bir çözüm yada sıralamayı etki edicek hiçbişey yok suan herkes bu konuda yaptıgı calısmaları yazıp analiz etmemiz lazım.
   

Bu Sayfayı Paylaş