21 Nisan Google Mobil Algoritma Güncellemesi

'Algoritmalar & Güncellemeler' forumunda Sanalgezgin57 tarafından 1 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Sanalgezgin57

  Sanalgezgin57 Kayıtlı Kullanıcı

 2. cryptosam

  cryptosam Kayıtlı Kullanıcı

 3. Sanalgezgin57

  Sanalgezgin57 Kayıtlı Kullanıcı

  Subdomain de mobil.siteadresi.com şekilde açıp sadece algoritmadan geçmek için mobil site yapılabilir daha sonra profesyonel yapılır.. Ana siteye girince yönlendirme atarız sub domaine yönlenir. Bu şekilde google siteyi mobil kabul ediyor. Buradan test edebilirsiniz.

  https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr
   
 4. caneralcilioglu

  caneralcilioglu Kayıtlı Kullanıcı

  Özellikle bootstrap ve benzeri kütüphanelerin kullanımına dikkat çekmek istiyorlar. Her sayfa için ayrı arayüz hazırlananlar yerine javascript kullaranak oluşturulan siteler mobil sitelerinde bir tık üzerinde diye düşünüyorum.
   
 5. eyupoglu

  eyupoglu Kayıtlı Kullanıcı

  Vallah mobil temayla ugrasmıyorum resp.tasarımda işi götürür diye düşünüyorum.
   
 6. seoneo

  seoneo Kayıtlı Kullanıcı

  burada mobilden kast ettikleri responsive olmalı. google wm toolsta, mobil kullanılabilirlik açılmış bir baktım 1500 hata hemen bir responsive çaktım. kendime geldim
   
  Csx Network bunu beğendi.
 7. fatihsel

  fatihsel Kayıtlı Kullanıcı

 8. kranos

  kranos Kayıtlı Kullanıcı

  Bence responsive yeterli hocam. 21 Nisanda göreceğiz zaten. Bu arada galiba sadece mobil aramalarda sonuç etkilenecek
   
 9. AlfaOis

  AlfaOis Kayıtlı Kullanıcı

  @cryptosam @Sanalgezgin57 Arkadaşlar google sitesinde yer alan bilgilerde, google uyumluluk testinde siteniz uyumlu yazıyorsa sorun yoktur anlamında bir ibare vardı, fakat size bir soru sormak istiyorum. Örnekle wordpress sitesi mobile eklenti kurulduğunda ve google üzerinde "Mobil uyumluluk" testine sokulduğunda başarılır sonuç döndürmekte fakat webmaster tools paneli içinde "Mobil Kullanılabilirlik" alanında "Hiçbir mobil kullanım sorunu algılanmadı. Tüm site varyasyonlarını kontrol ettiğinizden emin olun." bu şekilde cevap döndürmekte bu sorunun olmadığı anlamına gelmiyor mu ?

  Ek olarak @fatihsel hocam, hiç bir yerde responsive yeterli değil diye ve m.siteadresi.com olacak diye şart görmedim attığınız bağlantıyı birazdan inceleyeceğim, üstad Crytosam yorumlarsa bu konuyu çok sevinirim, keza öyle bir saçmalık olacağını sanmıyorum yapılan responsive temalara ek olarak farklı bir bağlantıda tekrardan mobil tema istemek saçmalığın daniskası olacaktır.

  İlk sorunun cevabı çok önemli.
   
 10. AlfaOis

  AlfaOis Kayıtlı Kullanıcı

  İlgili kişiye soruyu yönelttim, responsive tasarım duyarlı web tasarım maddesi altında yer alıyor yani sıkıntı çıkarmaması gerekiyor, fakat ilgili yazar Gary Illyes bilgi paylaştı ve altına da "• Duyarlı tasarımların (responsive) sıralamada hiçbir faydası olmayacak. "bunu eklemiş. Sorumu ilgili konuda sordum, bakalım bu bahsettiği konu ile ilgili bir kaynak paylaşabilecek mi.

  Güncelleme : Büyük ihtimalle arkadaş yanlış bir çıkarım yapmış yada insanları mobil tema satışına yönlendirmek istiyor aklı selim her insan google tarafından yayınlanan mobil rehber makalelerini okuduğunda cevabı bulacaktır. Mobil uyumluluk testinten siteler geçiyorsa problem yok fakat bura da bir elzem noktaya daha değinmek istiyorum, bazı sitelerde engelenen kaynaklar diye bir değer döndürmekte, bu hataları veren web sitelerin google robots.txt dosyasına işaret etmekte fakat bu robots.txt dosyalarında bahsi geçen .js yada diğer dosyaları engelleyecek bir parametre yer almamakta, bunu araştırmaktayım, konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlar dahil olursa iyi olur.

  İlgili tartışma
   
  Son düzenleme: 2 Nisan 2015
  idilayturk ve fatihsel bunu beğendi.
 11. Escan Çilingir

  Escan Çilingir Kayıtlı Kullanıcı

  Akıllı telefonlarda arama yapılınca Responsive Tasarım sitemiz Mobil Uyumlu olarak gözüküyor. Eğer dediğiniz gibi ise yapmış olduğumuz tüm responsive çalışmalar güm...
   
  Son düzenleme: 4 Nisan 2015
 12. Yigit

  Yigit Kayıtlı Kullanıcı

  @fatihsel Google responsive istiyor bunu bilmeyen yok. Konunun sonunda belli oluyor zaten o lafın söylenme amacı. R10da herkes artık birbirini kandırmaya çalışıyor. Eskiden yararlı makaleler okurduk birşeyler ögrenirdik.

  Benim şöyle bir sıkıntım var.Hitin %70 miktari mobilden geliyor. Bunlarda google a tıklamıyor kazanclar yarı yarıya düşüyor responsive olunca. Artık popüler günlerde kapatıcam responsive temayı geliri artmak için diğer günler açıcam. Hayırlısı
   
 13. ganidagli

  ganidagli Kayıtlı Kullanıcı

  peki wp sistemlerde burada satilan mobil tema is gorur mu dersiniz ?
   
 14. seo sensey

  seo sensey Kayıtlı Kullanıcı

  Arkadaslar suan önemli bir kelimenin önündeki tüm siteler mobil uyumsuz... Bu güncelleme her türlü siteyi kesin vuracak mı. Yani mobil bir ziyaretci kitlesi olmayan bir site de mobil uyumlu olmak zorunda mı. Yoksa sadece mobil aramalarda mı bu güncelleme yasnacak. Eğer bütün durumlarda mobil olmayanlar sıra kaybederse herhalde ilk sıraya gelirim :)
   
 15. uzeyir

  uzeyir Kayıtlı Kullanıcı

  bu güncelleme mobil uyum için olacağı bariz. güncellemede başka etkenlerinde olacağını söyleyenler var. konuların altındaki yorum sayıları olsun. sitede geçirilen zaman olsun. hemen çıkma zamanları olsun bunlarda kriter olarak değenlendirileceği söyleniyor. bunlar ne kadar doğru ??
   
 16. okan.salan34

  okan.salan34 Kayıtlı Kullanıcı

  güncelleme ne zaman biter tahminen bilgi verirseniz sevinirim...
   
 17. okan.salan34

  okan.salan34 Kayıtlı Kullanıcı

  arkadaşlar günnellemi mi var...
   
 18. Escan Çilingir

  Escan Çilingir Kayıtlı Kullanıcı

  21 Nisanda google tarafından mobil tema güncellemesi yapılacaktı. Mobil olmayan temalar mobil sıralamalarından düşürüleceği söyleniyordu. Söylenene göre de 21 nisanda bu güncelleme gerçekleşti..
   
 19. tolga07

  tolga07 Kayıtlı Kullanıcı

  Sitem ilk açıldığı andan itibaren mobil uyumlu ancak nedense beni mobil aramalarda sıralamalardan düşürdü Google :(
   
 20. okan.salan34

  okan.salan34 Kayıtlı Kullanıcı

  arkadaslar webmaster tools ta bakınca güncelleme 21 nisanda başlamış ancak daha bittiğine dair bir işaret yok google yeni bir güncelleme ile bitirmeden devam etme ihtimali var mı çünkü sallantı var yada benim site oturmadığından bana öle geliyor....
   

Bu Sayfayı Paylaş