Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

'Adwords' forumunda The-Doctor tarafından 31 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. The-Doctor

The-Doctor Kayıtlı Kullanıcı

Merhabalar, webmasterlar olarak geliştirdiğimiz internet sitelerinin reklamını yapmak da bize düşüyor. Öyle ki bazı durumlarda siteyi yapacağımız müşterilerimiz özellikle reklama bütçe ayırıyor ve bu bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını istiyor.

Ben size bu yazımda Google'ın Adwords sertifikasını nasıl alacağınızı anlatacağım, bu sayede müşterilerinizin gözünde daha iyi bir izlenim uyandırabilir ve CV'nize ekstra bir sertifika katabilirsiniz.

Bilenler olabilir, kullananlar olabilir: Ben burda hiç bilmeyene anlatır gibi anlatacağım umarım faydası olur.

İlk olarak www.google.com/partners sitesine giriyoruz. Önce sağ üst taraftaki “Bir Ajansım Var” daha sonra da “Google Partners programına katılın” butonlarına tıklıyoruz. Buradan siteye kayıt oluyoruz. (Sertifika sınavlarına haftada 1 girebildiğiniz için ilk denemeyi kullanmadığınız bir mail ile yapabilirsiniz.)

Üye olduktan sonra partners anasayfasındaki soldaki bölümden Adwords'e tıklıyoruz ve size şöyle bir ekran getiriyor.

Buradaki 3 tane sınavdan 1.si temel(90 soru), 2.si(98 soru) ve 3.sü(88 soru) ileri düzey sınavlar olup sertifikayı almak için bunlardan en az 2 tanesini geçmeni gerekiyor. Geçerlilik süreleri, temel sınavın 2 yıl, ileri düzey sınavın 1 yıldır.

Benim tavsiyem 1. ve 3. sınavlara girin (ben öyle yaptım) çünkü 1. sınav temel olduğu için biraz daha kolay, 3. sınavın da geçer not ortalaması %70. İki sınav için de 120 dakikanız var ve bu süre dolu dolu yetiyor.

Arkadaşlar sorular çok da kolay değil, tuzak ifadeler ve anlaşılması zor sorular var. Ama genelde sorular birbirine benziyor ve 2. defa girdiğinizde aynı sorularla bir çok defa karşılaşıyorsunuz.

Soruların cevaplarını googleda aratabilirsiniz, direk cevabı bulamazsınız ancak konuyla ilgili google'ın kendi makaleleri size yardımcı olabilir. Eğer isterseniz ben de (sınavları birkaç defa görmüş biri olarak) size seve seve yardımcı olurum.

İki sınavı da aynı hesaptan başarıyla tamamladıktan sonra soldaki profil kısmına girin, profil fotoğrafınızın altında “Adwords Sertifikalı” linkine tıklayınca size sertifikanızı gösterecektir.
    Sertifika sayfası:

nevmedya bunu beğendi.
  2. karefin

karefin Kayıtlı Kullanıcı

teşekkürler.

3. Escan Çilingir

Escan Çilingir Kayıtlı Kullanıcı

Hocam bunun biz şahıslara bir faydası olur mu?. Normal hesaplara nazaran bu sertifikanın bize kattığı artılar nelerdir bunları da kısaca belirtirseniz sevinirim. Son olarak olmazsa olmaz bir olaymıdır sizce teşekkürler..

4. The-Doctor

Tabiki olmazsa olmaz bir olay değildir ancak reklamcılık anlayışının dijital ortama hızla aktığı her geçen gün AdWords gibi reklam yollarının da önemi artıyor. Sertifikayı alırken öğreneceğiniz bilgiler sizin AdWords bilgilerinizi arttıracaktır ve daha az masrafla daha çok reklam yapabilme, reklamlarda daha üst sıralara çıkabilme ve hedef odaklı reklam yapabilme yeteneklerinizi geliştirecektir.

Kısaca bilginizi test etmek ya da bu konuda çalışacağınız kişinin bilgi seviyesini öğrenmek için idealdir bence.

Escan Çilingir bunu beğendi.
  5. kranos

kranos Kayıtlı Kullanıcı

Eskiden bu sertifikayı alanların paneline 1500 dolara yakın kupon yükleniyordu. İşe başlamak için dağıtmaları için. Halen var mı bu

6. The-Doctor

Öyle bir şey duymadım ve bana da hiç bir bildirim gelmedi. Ama varsa çok iyi olur :)

7. nevmedya

nevmedya Kayıtlı Kullanıcı

Teşekkürler faydalı bir paylaşm olmuş.

The-Doctor bunu beğendi.
  8. kranos

kranos Kayıtlı Kullanıcı

Demek ki promosyondu o zaman. r10 da konusu vardı 2-3 yıl önce

9. elegan

elegan Kayıtlı Kullanıcı

@The-Doctor sınava gireceğim de acaba yardımcı olabilir misin? ne zaman müsaitsin acaba?

10. mhtkarakose

mhtkarakose Kayıtlı Kullanıcı

hocam eğitimini aldım ama sınava girmek yemedi :) daha

11. dataistanbul

dataistanbul Kayıtlı Kullanıcı

Ben de Google Partner başvurusu başlattım önümüzde ki dönemlerde inşallah sınavlarına girmiş olacağım.

Bu Sayfayı Paylaş