Adwords'e 20 Bin Lira Harcadık.

'Adwords' forumunda elegan tarafından 12 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. yasaronal

  yasaronal Kayıtlı Kullanıcı

  50 bin harcamaya Karşılık 20 bin Kazanç çok düşük değil mi neden bu kadar zarara göz yumuyorsunuz? Ya yanlış yazdınız yada başka bir şey için katlanıyorsunuz ( marka bilinirliği vs.)
   
 2. xylgn

  xylgn Kayıtlı Kullanıcı


  hocam kimse marka bilinirliliği için adwords de reklam yapmaz. yapan zaten bu işten anlamıyordur. marka bilinirliliği istiyorsan aylık 50 bin adwordse verene kadar 150 bin demet akalına verirsin kral gibi markan olur. demet akalının haberleriyle bedavadan mynette hürriyette milliyette reklamın olur. sen şimdi diyeceksin ki 3 ayda adwordse 150 bin ver aynı etki olur. olmaz. emrah mc donalds reklamında oynadı ülkede acılı tavuk kalmadı.

  50 bin liraya karşılık 20 bin düşük değil mi demişsin. sanırım yanlış anladın. 50 bin verip 70 bin alıyorsun 20 bin karın oluyor. ama bunu yapana kadar bakın gerçekten çok paralar kaybetmişimdir. bu 5 senenin birikimi. hesap optimize etmek kolay değil. yapılan işin sonu yok çünkü. biliyorum diyeninde bilmediği çok şey vardır.
   
  lookout bunu beğendi.
 3. elegan

  elegan Kayıtlı Kullanıcı

  abi madem 5 seneni verdim bizlerede yol göster, şimdi adwords ekranı gece uyurken açık olsun demişsin ne anlamı var bunun bilemedimki, adwords bloglarından da işe yarar bulamadım hiç..
   
 4. SiyahGiyen

  SiyahGiyen Moderatör

  Bu tabloya göre reklam verenin yetersizliği kadar satış elemanlarının, web sitesinin, tasarımın, ödeme yöntemlerinin, kargonun ve bir çok faktörün yetersizliği e-ticarette başarısızlığın sebebi olabilir. Tık başı ücreti bir çok faktör belirliyor. Reklam açılış sayfasında anahtar kelimenin geçme sayısından, reklam sayfasının açılış hızına kadar pek çok faktör bunda etken olabiliyor.
  Geri dönüşüm oranları çok düşük.
  • Tasarım ziyaretçiyi direk ürünü almaya yönlendiriyor mu ?
  • Ziyaretçi gerçekten istediği anda ödeme yapıp ürünü alabiliyor mu ?
  • Kısa sürede kargo ile eline geçiyor mu ?
  Siteyi bilmediğim için bu bir kaç soruyu sordum öylesine. Bu sorular çoğaltılabilir.
  Ayrıca basit adwords eğitimleri için Google Adwords'ün kendi youtube sayfalarını tavsiye ederim.

  Google Adwords Türkçe : http://www.youtube.com/user/learnwithgoogletr
  Google Adwords İngilizce : http://www.youtube.com/user/learnwithgoogle
   
 5. elegan

  elegan Kayıtlı Kullanıcı

  kargo süresi dönüşümü etkileyemez, ödeme sistemimiz vs, sorunsuz kaybedilen satışlarımız oldukça az, tasarım bakımından olabilir fakat oda çok kötü değil. bilgi için teşekkürler
   
 6. SiyahGiyen

  SiyahGiyen Moderatör

  Kargo süresi şöyle etkiler. Ben internetten alışveriş yapıyorsam genelikle hızlı kargo imkanı sağlayan sitelerden alışveriş yapıyorum. Yani elime 15 gün sonra geçecek bir ürün yerine aynı gün kargoya veren siteler biraz daha pahalı olsa bile bunları tercih ediyorum. Çok defa ödeme yaparken kargo yüzünden vazgeçtiğim olmuştur.
   
 7. elegan

  elegan Kayıtlı Kullanıcı

  yani şöyle zaten ürünlerde kargo süreleri yazıyor, max 3 gün. o nedenli olacağını sanmam..
   
  SiyahGiyen bunu beğendi.
 8. xylgn

  xylgn Kayıtlı Kullanıcı

  şöyle izah edeyim. ikimizde aynı ürüne reklam açmışız adwordsde. fiyatlarımızda aynı kargo ücretlerimizde sayfa tasarımlarımızda aynı kalitede. müşteri ikimizin reklamına da tıkladı. sen oraya teslimat süresine max 3 gün yazmışsın bende aynı gün teslim. sen olsan kimden alırsın? max 3 gün yazanlar da demek ki büyüyememiş.
   
 9. elegan

  elegan Kayıtlı Kullanıcı

  bey efendi ürünü yoktan var edemeyizki. sektörümüzde el işi ürünü aynı gün kargoya verebilecek bir firma yok. hazır ürünler zaten aynı gün kargo. fakat çoğu ürünümüz el işi anlatabildim mi?
   
 10. NWT

  NWT Kayıtlı Kullanıcı

  Şahsi tecrübelerime göre çoklu ürünlerin satılmakta olduğu e-ticaret sistemlerinde adres bilgilerinin, fatura bilgilerinin vb. unsurların bulunduğu sayfalara erişene kadar müşteri sayfadan çıkıyor. Dolayısı ile eksi bir ciro olarak karşınıza çıkıyor. Bu bölümdeki operasyonel süreci ne kadar basite indirirseniz o kadar daha iyi dönüşler elde edebilirsiniz.

  Satış yaptığınız müşterilerin de beğenisini almanız sizin için daima artı bir değer katacaktır.
   
 11. yiLmazer

  yiLmazer Kayıtlı Kullanıcı

  hocam harcama yaptığınız sektör saçma olmuş bence o parayı çok farklı sektörlerde kullansanız çok güzel para kazanabilirdiniz
   
 12. Muzo

  Muzo Kayıtlı Kullanıcı

  Bizde adwords kullanıyoruz. Normal şartlar altında verdigimiz para ile aldıgımız hemen hemen aynı belkide zarar vardır :) Geçen sene 30 bin tl zarar olmuştu. Vermek mecburiyetindeyiz orasıda ayrı bir konu.

  [​IMG]
   
 13. Muzo

  Muzo Kayıtlı Kullanıcı

  196 bin tl harcanmış sadece adwors'e. O neden ile seo olarak ciddi birşeyler yapmak gerekiyor. neyse bakalım ne olacak.
   
 14. xylgn

  xylgn Kayıtlı Kullanıcı

  biraz sıkıntılı sektör. iade olursa ne yapcan? emeğine yazık olacak.

  hocam benim adwords konusunda birine yardımcı olabilmem için yaptığın işin kar marjından çalışma saatlerine kullandığına yazılıma kadar herşey kontrolümde olması lazım. o yüzden bunu ne ajanslar yapabilir ne de bir başkası. yavaş yavaş öğreneceksiniz. ben sadece tavsiye verebilirim.
   
 15. syuksel

  syuksel Kayıtlı Kullanıcı

  E-ticaret sitesi dönüşümü için kargo, site açılış hızı, site rengi, ödeme metotları, site işlevselliği v.s v.s bir çok etken var. Dolaylı veyahut dolaysız. Bunları iyi analiz etmek gerekiyor. Bayan giyim üzerine 1 yıl boyunca aylık 30.000 TL reklam giderimiz oldu. Adwords ve Facebook ile başladık, kısa süre sonra Adwords'u durdurup sadece Facebook üzerinden devam ettik. Tamamen sektöre göre etki veriyor reklam alanları.
   
 16. mhtkarakose

  mhtkarakose Kayıtlı Kullanıcı


  1- sayfanın html koduna veya satın al butonun html koduna google verdiği kodu yapıştırıyorsunuz.
  2- bu kampanyalar yetersiz bence yeteri derece denenmemiş olabilir sitenize sürekli aynı kelimeden tıklama gelmeyebilir veya puanı sizden çok olup sizin önünüze geçiyorlarda olabilirler çok fazla olasılık var görüntülü reklam ağı google da pek satmayabilir sosyal medya alanlarında görüntülü reklamı deneyebilirsiniz veya kampanyalarınızı artırıp belli başlı kelimelere yönlendirirsiniz bunları tıklama getiren kelimelere göre verirsiniz atıyorum
  a kelime grupları günde 100 tık getiriyor aynı oranı verip yayınlayabilirsiniz veya daha az bi ücret verip yayınlayabilirsiniz bu sayade sizden önde veya sizden sonra kim var az çok tahminde bulunup kampanyanızı tık başına düşen fiyatını artırabilirsiniz veya düşürebilirsiniz. zaten google en yüksek oranı verseniz bile sizden önceki kullanıcı tık başına maliyeti atıyorum 0,20 ise sizden 0,21 kesiyor yani google reklamlarında öne çıkmak istiyorsanız bunu deneyebilirsiniz. başka bir yöntem site kalite puanızı artırıcı şeyler yaparak tık başına maliyeti düşürüp kalite puanızı artırabilirsiniz kalite puanı sitenin seo özellikleri açılış hızı vb şeyler

  şuan aklıma gelen olasılıklar bunlar yardımcı olabildiysem ne güzel google adw ne amaçla kullanıldığı da önemli marka bilinirliği mi yoksa kar gütme mi bunlarda önemli bir bakış açısı koyar ortaya anlaşılması güç yazdıysam özür dilerim bu saatte bu kadar geliyor elimden daha detaylı bilgiyi verecek arkadaşlar vardır elbette iyi forumlar
   
 17. caneralcilioglu

  caneralcilioglu Kayıtlı Kullanıcı

  1.5 yıl önce sadece ürün tanıtımı yapılan siteye yaklaşık 3.500 TL reklam harcaması yapıldı. Son 1 yıldır siteye tek bir içerik girilmemesine rağmen hiti 1.500'ün altına hiç düşmedi. Ürün satışları şuan için aktif değil ama öyle düşünüyorum ki aktif olsaydı eminim harcanan bu parayı çok rahat çıkartabilirdi. Reklamlarınızı tekrardan gözden geçirin bu harcamaya bu kazanç çok orantısız olmuş.
   

Bu Sayfayı Paylaş