Alan adını kullanamazsın İDDASI?

'Soru Cevap' forumunda hyenali tarafından 24 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. hyenali

hyenali Kayıtlı Kullanıcı

haber55samsun.com alan adım var fakat haber55.com/org/net alanadı sahibi bunun olamayacağını dava açıp siteyi kapattıracağını idda ediyor. Bu durumda ne yapabilir. Onun sitesinden haber çalma falan yok. Tamam arada alıntı yapıyorum ama o siteden hiç olmadı çünkü site video sitesi.
    Bir de İHA resimlerinin izinsiz kullanılamayacağını söylüyor ama ben iha dan hiç almadım ama google dan aldığım siteler sanırım ihadan almış. bu durumda ne yapılır.

2. mehmet61

mehmet61 Kayıtlı Kullanıcı

Patent ve marka tescili varmiymis o belirttigin alanadinin bunu arastirdinmi hocam?

3. grafen

grafen Kayıtlı Kullanıcı

Biri video sitesi diğeri yazılı haber sitesi maksat yerse diye seni korkutuyor

4. selimania

selimania Kayıtlı Kullanıcı

marka kaydı var haber55 için

5. grafen

grafen Kayıtlı Kullanıcı

Haber55 icin marka kaydı varsa aynı içeriği paylasmadığınız sürece hicbir şey olmaz örnek verecek olursam
    kanald.com ve Kanald.com.tr siteleri

6. grafen

grafen Kayıtlı Kullanıcı

Ayrıca marka tecsiline şimdi baktım sadece haber55 icin marka başvurusu yapmış marka başvurusu reddedilmiş

7. hyenali

nereden bakıyorsunuz buna ben bulamadım. marka tescili reddedildiğine göre bir şey yapamazlar sanırım

8. hyenali

peki iha resim iddası ne olacak? ben haberi yazdıktan sonra google görsellerde resim arıyorum denk gelen resmi koyuyorum. ama iha dan almıyorum alt sıralardan seçiyorum adı az duyulmuş sitelerden. acaba onlar da mı iha dan alıyorlar.

9. grafen

grafen Kayıtlı Kullanıcı

10. grafen

grafen Kayıtlı Kullanıcı

Ihlas haber ajansından uyeligi olan siteden alıyorsun sıkıntı belki olur ona birşey diyemem

11. selimania

evet öyleymiş ben dosya detayına bakmamıştım. RED edilmiş. Şu durumda hak iddia edemez.

12. hyenali

iha sorunu halloldu 1 tane resim almışım sordum söylediler bende kaldırdım. diğer site de markalaşsa bile markalaşma tarihinden önce siteyi kurduğum için bi sıkıntı çıkmaz umarım.yardımlarınız için teşekkür ederim. :D

13. selimania

marka yok hocam. Red edilmiş. Grafen dedikten sonra ben de baktım dediği gibi red edilmiş. Sadece başvurusu var. Göz korkutuyor. İHA'yı hallettiysen korkma yani.

14. Karrizima

Karrizima Kayıtlı Kullanıcı

Hiçbişey olmaz seni korkutmak işçin sallamış birşeyler.

15. hyenali

Arkadaşlar adam tekrar döndü ve marka tescil fotoğrafını yolladı
    http://online.tpe.gov.tr/trademark/servlet/TMSearchServlet
    Burada firma adına serdar ipek yazınca haber55 şekil çıkıyor ve 38. Madde de var buna dayanarak bir şey yapabilir mi? Neden bu kadar takıntı yaptı anlamadım.
    Benim site haber55samsun.com onun ki haber55samsun.com bana fikir verin lütfen ne yapmalıyım?

16. selimania

malum sitede Av. Alptuğ Memişoğlu'nun hazırladığı söylenen şu başlıklı bir yazı var bir inceleyin isterseniz; buradaki yazıya göre ulusal mahkemeler sadece sitenizi erişimi engellemeye yönelik karar çıkartabilir. Domain devri için WIPO'ya gitmesi gerekir ki bu durumda davacı taraf 4 unsurda ihlal gerçekleştiğine yönelik dosya hazırlaması lazımmış.
    "Alan Adlarının Ulusal ve Uluslar Arası Bağlamda Korunması"

Son düzenleme: 5 Mart 2015
  17. hyenali

Dediğiniz yazıyı bulamadım tam adresi varsa iyi olur. bir de markalaşmada haber55 şekil yazıor yani sadece logo yu mu kullanamam yoksa haber55 ile başlayan haber sitesi mi kuramam?

18. grafen

grafen Kayıtlı Kullanıcı

Birincisi aynı içeriği paylasmiyorsun ikinciside haber55 icin marka tescili yapmış haber55samsun icin değil şahsi görüsüm bir sey çıkmaz ama sen yinede bir marka patent bürosuna sor derim ben su ana kadar 10 islem yaptiysam onlar günde 10 islem yapiyorlardir

19. hyenali

inşallah hayırlısı olur. çok çoğu içeriği başka alan adına taşırım. ama işi inada bindiren o. ben bişe yapmıyorum hala üstüme geliyor. adam gibi bişe dese bende üstelemem. bakalım bende tescil işini araştırıyorum. olacak mı bakalım. adamla da yazışıyoruz. cevabını bekliyorum onun. sizleri bilgilendirebilirim. (tabi isterseniz)

20. Csx Network

Csx Network Kayıtlı Kullanıcı

Hocam hiçbir sorun olmaz bence çünkü haber55 isminin tescilini almış olunca haber55ile başlayacak bütün domainlerin hakkını alamaz hiçhi şekilde. Şu an soundcloud-download , youtube-mp3 gibi siteler bile duruyoken kalkıpta hiçbi şey yapamaz yani. Adam sitenizi çekemedi demekki olay bu sadece korkutup sizi aşağı çekmeye çalışıyor. Mahkemeden de bişey çıkmaz diycem ama gerçi burası Türkiye insan yakana 13 yıl ceza verilen bi adalet sisteminde düzgün bi karar beklenemez tabi orası da ayrı. Ha ne olur en kötü, sizde haber5-5samsun veya türevleri şeklinde marka patenti alırsınız bi daha da ses çıkaramaz.

Bu Sayfayı Paylaş