Aynı sitede kaç dil olmalı?

'Soru Cevap' forumunda emrecmrt tarafından 22 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. emrecmrt

emrecmrt Kayıtlı Kullanıcı

Arkadaşlar bir site çalışmam var ama şu noktada takıldım aynı site üzerinde çift dilli bir yayın nasıl yapılabilir? Bunun SEO çalışması nasıl olur? Önerilerinizi bekliyorum zahmet edip yazan arkadaşlara teşekkürler.

aftih bunu beğendi.
  2. aftih

aftih Kayıtlı Kullanıcı

Bende takipteyim iki dilde yayın yapıp seo çalışmasını nasıl yaparız anlamış değilim?

emrecmrt bunu beğendi.
  3. elegan

elegan Kayıtlı Kullanıcı

mesela anahtar kelime ''kitap'' ise aynı şekilde diğeride ''book'' oluyor 2 kelime için ayrı çalışıyorsunuz.(sadece tahmin)

4. aftih

aftih Kayıtlı Kullanıcı

peki ama aynı sitede farklı dil yayınları eklentiler yolu ile yapılmalı yada bazı eklnetiler var qtranslate gibi el ile çevirip giriyorsun daha orijinal ve akıcı olacağını bildiğim için dandik çeviri programları da kullanmak istemiyorum nasıl olmalı daha açık fikri olan var mı?

5. oalatumur

oalatumur Kayıtlı Kullanıcı

hocam benım kurumsal sitelerde gördüğüm olay şu;

ahmet.com/TR/XXX
    ahmet.com/EN/XXX

yanı root dizininde 2 klasör oluşturuluyor ve bunlara farklı birer siteymiş gibi davranılıyor.daha önce dediğin gibi bir çalışma yapmadım ama eğer yapmam gerekseydi bu şekilde yaparıdm.
    canlı örnek
    http://www.simitsarayi.com/
    http://www.simitsarayi.com/en_US

emrecmrt bunu beğendi.
  6. cryptosam

cryptosam Kayıtlı Kullanıcı

ALt klasörde olursa local olarak sıkıntılar olabilir. Subdomain olarak en.site.com ar.site.com vs tarzı gitmek en temizidir çoklu dilde.

Seo çalışılacaksa hreflang vs kullanılarak her dil com.tr .fr .de gibi lokal domainler ile birbirinede bağlanabilir. Ama bana kalırsa sub olarak direk.

emrecmrt bunu beğendi.
  7. oalatumur

samete katılıyorum, daha profesyonel bir yöntem

emrecmrt bunu beğendi.
  8. emrecmrt

Peki hocam fikirleriniz icin cok sagolun ama seo calismasinda bir sorun olur mu sizce yada herhangibir sorun olasi mi? Ayri mi yapsam iki siteyide?

9. oalatumur

tr olan subdomain'e türkçe içerikli sitelerden, en olan subdomain'e ingilizce içerikli sitelerden seo yapılırsı sorun olmayacağını dusunuyorum ancak denemedim.Bu konuda tecrubelı bır arkadaş basına gelenlerı yazarda daha saglıklı olacaktır bence.

emrecmrt bunu beğendi.
  10. emrecmrt

Emegine saglik hocam sagol.

11. emrecmrt

Fikirleri gelistirmek icin bu konuda tecrubeli arkadaslarida bekliyorum

12. emrecmrt

Arkadaslar google sabdomaini ayri bir domain gibi mi algiliyordu yani boyle yapsak ana sitenin siralamasina pozitif etki eder mi?

Son düzenleme: 23 Aralık 2014
  13. administrator

administrator Kayıtlı Kullanıcı

subdomain yada klasor farketmez htacces ile istediginiz yapıyı kurabilirsiniz, db de baslik_tr, baslik_en seklinde tutabiliesiniz, mod rewrite uzerinden gecirmeden parametre ile dil belirtebilirsiniz ki buda domain.com/tr/baslik.html gibi cagirabilirsiniz, bu arada onerim her sayfanin basliginin seo url yapisini dbde tutmaniz, her defasinda foksiyon ile yaratmayin, teknik detay isteyen arkadaslar ozelden yazabilir yardimci olurum

aftih bunu beğendi.
  14. Ramiz TAYFUR

Ramiz TAYFUR Kayıtlı Kullanıcı

Subdomain yada klasör local de ne tür bir sıkıntı yaşatabilir ki bize ?

15. administrator

wp kullanacaklar wpml multilingual cms kullanabilirler, ucretli eklentidir, bilginize

16. emrecmrt

Hocam WPML multilingual eklentisi nasıl yapıyor bunu çalışma mantığı ne yada bir subdomain açmak mı eklenti ile yapmak mı hangisi daha iyidir? birde eklenti 80 dolar civarı biraz pahalı geldi

17. administrator

wp de sayfa yaratırken daha önce eklentide aktif ettiğiniz dil seçenekleri karşınıza geliyor, içeriğinizi girerken her dil için girebiliyorsunuz, içerik editlemede aynı şekilde, bahsettiğim eklenti klasor yapisi gibi çalıştırıyor siteyi, ücretsiz yapmak hedefiniz var ise açarsınız subdomainleri her biri için kurarsınız wpleri (aynı db de prefix ön eki ayırt edecek şekilde) sitelerin biri tr olur biri de en, istedikten sonra her türlü yaparsınız. ru bile açarsınız problem yok. uzun vaadeli bir yayın yapmayı düşünüyorsanız ince eleyip sık dokuyun...

emrecmrt bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş