Çalıntı içeriğe savaş ?

'Soru Cevap' forumunda AlfaOis tarafından 20 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. AlfaOis

  AlfaOis Kayıtlı Kullanıcı

  Geçtiğim günlerde forumlarda dolaşırken bir tanıtım konusu gördüm, bu tanıtımı forumda tanıtım yazısı şeklinde yazıp kaynak gösteren rezil karakter, sitelerimdeki yazıları aynı şekilde kopyalayıp sitesinde yayınlamış birde utanmadan kaynak belirtmiş kendi sitesine, uyarmama rağmen bir dönüş yapmadı, ilgili forumlarda sağolsun yöneticiler üyeliğini banladı, lakin ben bunu biraz kişisel olarak algılamaktayım, spam bildirimi yaptım. DDOS gibi saldırılar ile uğraşmakta istemiyorum, bu konu için üretebileceğimiz başka bir çözüm var mı ?
   
 2. cagkansezgin

  cagkansezgin Kayıtlı Kullanıcı

  Üstadım öncelikle bu gibi sorunlar sık başımıza geliyor. Siteniz bildiğim kadarı ile yeni bir site değil. Yazının her zaman için ilk olarak sizin sitenizde indexlenmesini sağlayın. Bunu "Google Gibi Getir" aracı ile yapabilirsiniz. En azından index hızınız yükselene kadar. Google'a zaten bildirim yapmışsınız. Ancak imkanınız var ise sitenizde DMCA Protected lisanslı olarak kullanmanızı öneririm. Böylelikle çalılnan içeriklerinizi dizinden anında kaldırtma gibi bir şansınız olur. Şu aşamada yapabileceğiniz tek şey yaptığınız SPAM başvurusunu beklemek diye sanıyorum.

  Ancak daha farklı görüşler de olabilecektir. Fakat özgün içerikli bir sitede DMCA ve Google gibi getir kullanımı olmazsa olmazdır kanaatindeyim. Sizede şiddet ile tavsiye ederim.
   
 3. AlfaOis

  AlfaOis Kayıtlı Kullanıcı

  Site index hızı yüksek hocam, aynı şekilde google gibi getir yapıyor arkadaşlar, bizim sitelerden önce index almasının imkanı yok yanlız, burada ki sorun bu 10 yaşındaki çocuğun tüm içeriğini bizim sitemiz üzerinden toplaması, biraz kişisel algılamama sebep olmakta. Spam bildiriminden birşey çıkacağını sanmıyorum ama DMCA ücretli olduğun için üstelememiştim ama özel mesajınızı dikkate alacağım, olmadı direk sitesini kapatmaya kadar gideceğiz artık.
   
 4. cagkansezgin

  cagkansezgin Kayıtlı Kullanıcı

  Tabi ki buda bir yöntem. Sitenizin altında tüm hakları saklıdır ibaresi ile aslında gerekirse yasal yollara da başvburmanızda sakınca olmayacaktır.
   
 5. mtasdemir

  mtasdemir Kayıtlı Kullanıcı

  İçerik kopyalama konusunda en basitinden sağ tık engeli koyabilirsin. İçeriği almak için html kodlar ile uğraşacaktır. Onu yapana kadar zorluktan dolayı vazgeçer :)
   
 6. AlfaOis

  AlfaOis Kayıtlı Kullanıcı

  Güzel tavsiye hocam, yine de F12 -> JavaScript tik kaldırması yeterli olacaktır, ilk indexlenen bizim siteler olduğu için sorun yok gerçi, yine de yaptığı dönüşe ve üslubuna göre davranacağız, gerekirse farklı yollar ile. 2 gün bekleyeceğim dönüşünü, teşekkür ederim ilginiz için.
   

Bu Sayfayı Paylaş