Gelin SEO'nun kitabını yazalım!

'Öneriler & Duyurular' forumunda oki tarafından 3 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. oki

  oki Kayıtlı Kullanıcı

  Öncelikle Türk SEO sektörüne çok şeyler katacağını düşündüğüm bu forum için @cryptosam 'ı tebrik ediyorum. Tüm SEO kurtlarının burada olacağını tahmin ederek, imece usulü ile online SEO kitabı yazmayı öneriyorum. Argümanlarımı sıralıyor ve tartışmaya açıyorum, yorumlarınızı beklerim.

  NEDEN?

  SEO ile belli bir düzeyde ilgilenen herkes, aslında kendi kafasında bir kitap oluşturuyor. Sürekli araştırıyor, gelişmeleri takip ediyor, kendi sitelerimizde test ve gözlemler yapıyor, kafamızdaki kitabı sürekli güncel tutmaya çalışıyoruz. Eminim bu forumun üyeleri arasında "ben bu işin kitabını yazarım" diyen 50 kişi çıkar. Yine eminim ki bunların hemen hiçbiri gerçekten kitap yazmayacak; öğrendikleriyle de birkaç forum yazısı dışında kimseye yol gösteremeyecek.

  Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var, fakat bilgilerimizi analitik bir döküman haline getirmediğimiz taktirde bu forumun sadece alt seviye kullanıcılara faydalı olacağını düşünüyorum. İleri seviyeye de faydalı olması için her Google parametresini madde madde ele alabilir, profesyonel üyelerin katılımıyla en doğru ve güncel cevapları oluşturup ansiklopedi kıvamına getirebiliriz. Online bir çalışma olacağı için sürekli güncel olmasını da sağlayabiliriz.

  NASIL?

  Farklı yöntemler önerilebilir. Benim aklımdaki yöntem şu:

  @cryptosam gönüllü forum üyeleri içinde bir katılımcı ekibi oluşturur.
  (Mümkünse) foruma özel şifreyle girilen bir başlık açılır.
  Bir arkadaşımıza moderatörlük görevi verilip ekibi koordine etmesi sağlanır.
  SEO parametre başlıkları belirlenir; katılımcıların her başlık hakkındaki önermeleri (gerekçeleriyle birlikte) alınır. Bu konuda kişiler kendi gözlem ve deneyimlerini de aktarırlarsa harika olur.
  Her konu başlığının SEO değerine puan verilir, bu puanlar toplanarak toplam içindeki yüzdesi belirlenir.
  Bir başlıkta görüş birliği sağlanamazsa, farklı fikirler sahipleri ve sebepleriyle birlikte belirtilir; tartışıldığı forum başlıkları ve blog yazılarının linkleri verilir.
  Moderatör tüm başlıkları ve değerlendirmeleri derleyerek indeksler.

  TAMAMLANINCA NE OLACAK?

  Tamamlandığında Seocry içinde gizli bir bölmede, müthiş bir ansiklopediye sahip olacağız. (Tamamlanmak derken faydalanılacak hale gelmesini kastediyorum; sürekli güncelleme olacağı için hiçbir zaman "tamam" olmayacak) Kafamızda bir soru işareti oluştuğunda o konuda diğer profesyonel arkadaşlar ne düşünüyor, konu SEO açısından ne kadar önemlidir, hangi vakalar yaşanmış, ne güncellemeler olmuş takip edebileceğiz.

  Sonrasında şifresiz erişime açılır mı, e-kitap haline getirilir satılır mı, İngilizceye de çevrilip ciddi bir referans haline getirilir mi, o kısmını bilemem. Seocry üyeleri ve Samet karar versin. Benim önerim; çalışma şifreli hazine odasında beklesin; isteyenler aylık üyelik ücreti karşılığında faydalansın, geliri de Cryptosam'ın ev alma fonuna katkıda bulunsun.

  Bilgi paylaşılınca azalmıyor arkadaşlar. Türk SEO uzmanlarının bilgi seviyesi olarak dünya sıralamasında oldukça iyi bir yerde olduğunu tahmin ediyorum; belki bu çalışmadan ileride bütün internet dünyası faydalanır.

  Yorumlarınızı beklerim...
   
  Son düzenleme: 12 Ocak 2015
  sehriatlantis bunu beğendi.
 2. sehriatlantis

  sehriatlantis Kayıtlı Kullanıcı

  kimsenin ilgisini çekmemiş bu konu, bu forumda da herkes kendine çalışacak demek ki!
   
 3. Tyler

  Tyler Kayıtlı Kullanıcı

  Şuan ilgi azaldı biraz foruma. Paylaşımlar genelde soru oluyor içerik üreten kişiler az.
   
 4. caneralcilioglu

  caneralcilioglu Kayıtlı Kullanıcı

  Eğer yazılım ve tasarım üzerine de kaynak oluşturulursa bilgilerimi ve tecrübelerimi paylaşmak isterim.
   
 5. monolog

  monolog Kayıtlı Kullanıcı

  Forum ile paralel amaçta bu yüzden lüzum görmedim ben açıkçası. Bilgilerinizi forum üzerinden gerekli kategoriler altından paylaşabilirsiniz.
   
 6. mhtkarakose

  mhtkarakose Kayıtlı Kullanıcı

  Forum yönetimi site adına yazabilir site adına yararlı olur çeşitli yayınevleri ile anlaşılıp Türkiye ye yayıncılığı güzel olur
   
  oki ve emrecmrt bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş