gen.tr ve web.tr uzantılarla rekabete girilir mi?

'Proje Önerileri' forumunda serdar41 tarafından 6 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. serdar41

serdar41 Kayıtlı Kullanıcı

gen.tr ve web.tr ile ilk sayfa ve sıralarda yer almak com/net/org uzantılara rağmen mümkün müdür? com/net/org uzantıları dolu olunca mecburen uzantı arayışına giriyorsunuz özellikle web.tr yada gen.tr ile rekabete girilirse 1-0 geriden mi başlanır? Kullananlar verim aldılar mı acaba? Kısaca iş yapar mı yani:) teşekkürler.

2. ölümvar

ölümvar Kayıtlı Kullanıcı

bu domain uzantılarının farkı yoktur. zaten domain uzantılarının birbirinden farkı olsaydı "tr.gg" ".blogspot.com.tr" tarzı domainler bazı kelimelerde ilk sırada olmazlardı. belki "gen.tr" domain ile yabancı dilde site açınca bir fark olabilir.

siir gen tr
    psikoloji gen tr

3. oalatumur

oalatumur Kayıtlı Kullanıcı

benım gozlemlerıme gore uzantının cok onemı yok, benım .com, .org, .net uzantılarıyla kovaladığım kelımede adamlar gen.tr'lerle web.tr'lerle fink atıyorlar ilk sayfalarda :) bence onemlı olan içeriğin dolgunluğu ve sıteye duzenlı ıcerık.yenı sıteler SandBox altında acaıp ezılıyor, domain eskı dahı eger duzenlı ıcerık gırılmemısse bence SandBox etkısı bıtmıyor

4. emretsbs

emretsbs Kayıtlı Kullanıcı

Arama motorları açısından soruyorsanız doğrudan etkileyeceğini sanmam(aksini iddia edenler olabilir). Yani uzantının seo ya doğrudan etki ettiğini düşünenler olabilir.
    Dolaylı olarak negatif etkileri var. Şöyle ki; siteniz.gen.tr / siteniz.com varken insanlar arama motorunda siteniz.com'u tercih ediyor yada akılda kalıcı olması hasebiyle tarayıcıda doğrudan siteniz.com'u yazıp bağlanıyor, bu malesef alışılagelmişliğin bir sonucudur. Daha farklı bir örnek, bir arkadaşımın mail adresi; www.nickname.com@hotmail.com (hala kullanıyor) buda sıradan internet kullanıcılarının uzantıya bakış açısını özetliyor aslında.

İş yapar mı? Bu bence projenize bağlı. Kullanıcıların sitede vakit geçirmesini sağlayacak her projenin iş yapma potansiyeli vardır.

5. barvc

barvc Kayıtlı Kullanıcı

google.com.tr üzerinde yaklaşık 3 kelimede .tr uzanlıtılı domainleri test etmiştik, aynı şekilde açılan site içerikler vs farklı ama seo alanında yapılanlar aynı.

.com.tr uzantılı siteler .com'u geçmişti. .com.tr kısmen etkiliyor sanırım ama diğer .tr uzantılı siteler için bir şey diyemem.

6. SiyahGiyen

SiyahGiyen Moderatör

Buradaki önemli nokta ziyaretçinin vereceği tepki. Eğer sadece arama motoru odaklı çalışacaksan bu domainlerle (gen.tr, web.tr, tv.tr, biz.tr) çalışabilirsin bunda bir sıkıntı yok ama ben marka olacağım dersen bu işini zorlaştıracaktır.

SEOrea ve oalatumur bunu beğendi.
  7. serdar41

serdar41 Kayıtlı Kullanıcı

bir de .co uzantısı var,sanırım .com un ekmeğine yağ sürer direkt hitte:)

SEOrea bunu beğendi.
  8. Heisenberg

Heisenberg Kayıtlı Kullanıcı

benim gözlemim gen.tr ile com google aramalarında neredeyse aynı, çok site görüyorum uzantısı gen.tr olupta ilk sıralarda çıkan

9. Furkan

Furkan Kayıtlı Kullanıcı

Bahsettiğiniz uzantılar ile rekabete her türlü girilir. Hatta bundan seneler önce yapılan çalışmar ".tr" uzantılı domainlerin lokasyon bazlı çalışmalarda daha başarılı olduğunu göstermiş ve bu durum birçok kişi tarafından onaylanmıştı. Ancak bariz olarak en çok "com.tr" uzantısının etkili olduğu belirtiliyordu. Diğer uzantılarda da durumun farklı olacağını sanmıyorum açıkçası.

SEOrea bunu beğendi.
  10. Tyler

Tyler Kayıtlı Kullanıcı

Gen.tr domaini genel olarak kullanıyorum ve beni hiç şaşırtmadılar.

11. monolog

monolog Kayıtlı Kullanıcı

google'a "ukash" yazarak aratın cevabınız orada :)

12. oalatumur

oalatumur Kayıtlı Kullanıcı

aynen hocam, katılıyorum size :)

13. bytulu

bytulu Kayıtlı Kullanıcı

Bu sekilde cok ceşitli uzantılar var keywordle birleştirilip seo'lu bir keyword ile alan adı uzantısına sahip oluna bilir yalnız site ingizlizce olsa daha cok tutar gibime geliyo bana tabi içerik sorununu halledemeyenler bence hiç girmesinler bir hevesle site acmak isteyenlere ornek olarak.:=)Satın almak isteyenler için radorehosting veya baska saglayıcılardan alabılırler.

Bu Sayfayı Paylaş