KOSGEB ARGE, İnovasyon ve Endüstriyel Programları hakkında

'Proje Önerileri' forumunda selimania tarafından 26 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. selimania

  selimania Kayıtlı Kullanıcı

  Merhaba bir süredir sizlere KOSGEB desteklerinden bahsetmek istiyordum. Sizlere etrafta bolca bulabileceğiniz 30.000 tl'lik programdan bahsetmeyeceğim. Bunun yerine ARGE, inovasyon programından bahsedeceğim. Bu programda toplam destek tutarı 300.000 Tl'yi bulabilmektedir.
  KOSGEB'in bir çok destek programı bulunmaktadır. Bu destekler ile tanıtım, ARGE ve daha pek çok konuda başvuru yapabilirsiniz. En yüksek oranda desteklediği çalışmalar ise arge ve inovasyon ile ilgilidir. Bu destek kapsamında destek oranı %75'i bulabilmektedir. Ayrıca proje başarılı bir şekilde sonuçlanırsa endüstriyel programı ile üretime yönelik cihazlarda alabilirsiniz.
  Örneğin, siz bulut üzerinde çalışan bir sistem geliştirmek istediniz ve bu projeniz onaylandı ve başarılı bir şekilde bitirdiniz. Daha sonra endüstriyel programı ile server kurulumu talep edebilirsiniz. Bu sayede elinizde hem rüyalarınızı süsleyen yazılımı hem de server kurabilirsiniz.
  [​IMG]

  KOSGEB ARGE ve inovasyon programlarına başvurmak için Şirket Kurmak Zorundamıyız ?
  KOSGEB'e başvurmak için bir şirket kurmak zorunda değilsiniz. Fakat başvurunuz onaylanır ise şirket kurulumu zorunludur. KOSGEB şirket kurulum masraflarınızı da %100 hibe desteğiyle sağlamaktadır.

  KOSGEB Projelerini danışman şirketlerin hazırlaması zorunlumudur?
  Eğer ARGE nedir, ARGE projesi nasıl hazırlanır bilgi sahibi iseniz, böyle bir hizmet almanıza gerek yoktur. Fakat ARGE ciddi bir uğraş gerektirir. Aynı SEO gibi sürekli yenilikleri takip etmeniz, literatür araştırması yapmanız, yönetmelikleri en ince detayına kadar okumanız gerekmektedir. Eğer bu alanda bir deneyim ve bilgi birikiminiz yok ise benim size tavsiyem bir danışman şirket aracılığı ile başvurmanızdır. KOSGEB teşvikleri hakkında bir danışmanlık almak için Nanodev Scientific firmasını tavsiye ederim. Diğer danışman firmaların aksine bir asıl olarak bir ARGE firmasıdır.

  Yazılım ile KOSGEB projesi alabilir miyiz ?
  Kesinlikle evet. Yeter ki projeniz ARGE içersin ve ona uygun olarak hazırlansın.

  İnternet Sitesi Yapmak İçin KOSGEB projesi alabilir miyiz ?

  Site üzerinde ciddi bir ARGE sunulacak ise olabilir. Örneğin, bulut sistemlerde kullanılabilecek, yapay zeka, veri işleme ve benzeri teknolojilerin içerisinde yer aldığı bir bulut sistemi geliştireceğim diyor ve yenilikçi yönlerini iyi bir şekilde sunabilirseniz, tabiki olur.
  Fakat ben şu alanda bir internet sitesi yapacağım, google adsense ile para kazanacğım diyor iseniz maalesef bu arge inovasyon desteği kapsamına girmez. Fakat haberlerde duyduğunuz 30.000 Tl'lik desteği almak için başvurabilirsiniz.

  KOSGEB Personel Maaşlarını Karşılar mı?
  Program kapsmaında personel desteği bulunmaktadır, fakat şirket sahibi kendisine maaş yazamaz. Eğer kendime maaş yazmak istiyorum diyorsanız sizlere tavsiyem TUBİTAK programlarını incelemeniz ya da Nanodev mühendislik ile irtibata geçebilirsiniz.

  Personel için Kriter Var mıdır ?
  Personelizin maaşını yazarken sahip olduğu eğitim seviyesine göre maaş ayarlanmaktadır. Lise mezunu, üniversite mezunu, yüksek lisans ve doktora mezunları için farklı destek oranları mevcuttur.

  Personel Destekleri Ne Şekildedir?
  KOSGEB ARGE-inovasyon programlarında maaş destekleri net maaş üzerindendir. Yani SGK işveren payı, SGK kesintileri ve ödenmesi gereken vergiler destek kapsamında değildir. Sadece ARGE personelinizin banka hesabına yatırdığınız maaşın %75'ini karşılar.


  Konu ile ilgili sorularınızı bekliyorum.
   
  SiyahGiyen, Batur, smnkz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. Muzo

  Muzo Kayıtlı Kullanıcı

  Bilgi güzel olmuş, Personel desteğini sadece üniversite mezunlarını karşılıyor diye biliyorum :) Bunlardan hariç reklam desteği katalog fuar gibi destekleride var sanırım kosgeb'in.
   
 3. selimania

  selimania Kayıtlı Kullanıcı

  Endüstriyel kısmında lise mezunu kişileri de desteklemektedir. Reklam, katalog vb. destekleri bulunuyor. Yalnız belirli kıstasları var.
   
 4. muhammed

  muhammed Kayıtlı Kullanıcı

  Araştırmak lazim çok guzel devlet destekleri mevcut. Yazı güzel olmuş teşekkürler :)
   
 5. ahmet tutak

  ahmet tutak Kayıtlı Kullanıcı

  hocam bunu haftalardır düsünüyorum çalıstıgım fabrika kapanıyor. ben kosgeb nakliyat firması icin başvursam sonuclanırmı sizce? destek ne kadar olur bir nakliyat asansörü 150bintl civarı kamyon 100bin civarı cevabınızı bekliyorum
   
 6. selimania

  selimania Kayıtlı Kullanıcı

  ARGE inovasyon programına başvuramazsınız. Fakat 30bin TL'lik programa gerekli olan koşulları sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.
   
  ufuk bunu beğendi.
 7. ahmet tutak

  ahmet tutak Kayıtlı Kullanıcı

  yani en fazla verecekleri 30 binTL ?

  sunum ws diksiyon neler yapacağım yaptıklarım en iyi şekilde sunarım ondan sıkıntım yok hocamda azmış 100bintl verirler demişlerdi en az
   
 8. selimania

  selimania Kayıtlı Kullanıcı

  ilk senenin ardından 70.000 kredi verebilirler. İlk etapta 30.000 TL hibe verirler.

  İşinizin bir ARGE tarafı yok, girişimcilik tarafı var. Öncelikle bir eğitime katılıp sertifika almanız gerekmektedir. Adana'daki veya yakın olarak mersin'deki üniversitelerde ya da bizzat KOSGEB'in kendisi hatta işkur eğitim düzenlemektedir. Zaten o eğitimlerde hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedilmektedir.

  Dipnot: Daha önceden şirket kurma deneyiminiz var ise başvuramayabilirsiniz.
   
  ahmet tutak bunu beğendi.
 9. ahmet tutak

  ahmet tutak Kayıtlı Kullanıcı

  gecen ay eğitime katılıp sertifika alan bir abim var onla iyice bir konişim bilgiler için teşekkür ediyorum hocam
   
 10. Batur

  Batur Kayıtlı Kullanıcı

  İlgilenenlerin işine yarayacaktır. Paylaşım için teşekkürler.
   
 11. jokerboy

  jokerboy Kayıtlı Kullanıcı

  Güzel bir anlatım olmuş teşekkürler. Benimde bir sorum olucak hocam : İstanbul'da girişimcilik sertifikası almak için nereye başvurmamız gerekiyor ? İnternet üzerinden başvuru yapabileceğimiz bir yer var mı yoksa şubeye gidip mi başvuruluyor ?
   
 12. selimania

  selimania Kayıtlı Kullanıcı

  http://kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Duyurular.aspx?ref=22
   
 13. SiyahGiyen

  SiyahGiyen Moderatör

  Böyle bilinçli ve faydalı konuların açılması herkese fayda getirecektir.
  Teşekkür ederim.
   
 14. grafen

  grafen Kayıtlı Kullanıcı

  Bilgiler için teşekkürler ama atladığınız bir konu var elinizde bir miktar para olması lazım. Şöyle açıklayayım siz ödemeyi yaparsınız kosgebe fatura ve odeme ibrazindan sonra 3 ile 6 ay içinde size geri ödeme yapar.Eğer elinizde 30 bin tl ye yakın para yoksa sıkıntı cekersiniz
   
 15. selimania

  selimania Kayıtlı Kullanıcı

  KOSGEB'i bir alan bir de almayan pişman :)
  Ödemeler dediğiniz gibi fatura tesliminden sonra. Hatta birşey alacaksanız, onaylanan projenizdin içinde yer alsa dahi önce KOSGEB'ten olur almanız gerekiyor. İşin içine girdiğinde çok çetrefilli.
  Başvuru aşamasında dikkat edilecke hususlar olarak hazırladığım için bu detaya girmedim.
  Ek olarak haberiniz olsun. Aralık itibari ile kosgeb tubitak gibi KGF ile anlaştı. Projeniz ile ilgili bütçenizi bankalardan %1 gibi fazi oranlarıyla KGF aracılığı ile alabilirsiniz.
   
 16. ufuk

  ufuk Kayıtlı Kullanıcı

  HER NEKADAR KISTASLARI OLSADA VERİRLERKEN ÇOK ZORLUK ÇIKARTIYORLAR.
   

Bu Sayfayı Paylaş