Link Yapısı Değiştirince Google Durumu

'Soru Cevap' forumunda MertcanGokgoz tarafından 11 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. MertcanGokgoz

MertcanGokgoz Kayıtlı Kullanıcı

Merhaba arkadaşlar

Bildiğiniz üzere pek çoğumuz sitelerinde URL yapısı olarak bir zamanların popüler olan /%postname%.html kullanıyor wordpres sitelerinde

Benim sormak istediğim ise şu Ben bu link yapısını /%postname%-%postid% şeklinde değiştirme yapsam ve 301 yönlendirmesi ile yeni link yapısına geçirsem acaba Google tarafından ne gibi bir sıkıntı yaşarım

bu link yapısını değiştirme nedenim ilk olarak Nginx altyapısında bu /%postname%.html yapısını kullanamıyor oluşumdur(htaccess yapısı nginx aktarılamıyor bu şekilde) bir diğer neden ise sitelerimi google news kayıt edecek olmamdan dolayı bu link yapısından kurtulmam ve post idlerininde link içerisinde bulunmasını sağlamamdır.

Bir diğer etmen ise artık .html olan link yapısından sıkılmış olmam.

Ben böyle bir durumu en az kayıp ile ne gibi bir şekilde atlayabilirim görüşlerinizi bekliyorum...

2. cryptosam

cryptosam Kayıtlı Kullanıcı

Eski html leri yeni urllere 301 ile yönleyip yaparsan sıkıntı olmaz. Zamanında yaptım hiç sıkıntı yaşamadım.

MertcanGokgoz bunu beğendi.
  3. fafafe123

fafafe123 Kayıtlı Kullanıcı

Yazmışsınız zaten 301 bence en risksizi olacaktır.Zamanında hiç bir şey yapmadan yapısını değiştirmiştim ve acayip büyük bir düşüş yaşadım diyebilirim.

4. MertcanGokgoz

eski post yapısını 301 ile yönlendirmesini yapacağım bakalım bir sıkıntı olmayacak inşallah ama bu url yapısını nginx kullanamıyor olmamız çok canımı sıkıyor.

5. MertcanGokgoz

Nginx de Yönlendirmeyi bir türlü yapamadım niyeyse çok fazla yönlendirme var diyor kod olarak ise

location ~ ^/([^/]+).html$ {
    rewrite ^(.*)$ https://mertcangokgoz.com/$1 redirect;
    }

6. uzeyir

uzeyir Kayıtlı Kullanıcı

permalink finder diye bir eklenti vardı sanırım eskileri yeniye yönlendiriyor.

Bu Sayfayı Paylaş