Seo Hakkında Bilinen Yanlış Şeyler...

'SEO Yöntemleri' forumunda Tyler tarafından 6 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Tyler

  Tyler Kayıtlı Kullanıcı

  Seo Hakkında Bilinen Yanlış Şeyler...

  Seo alanında çalışmalar yapıyorsunuz, her gün internetten yüzlerce makale okuyarak sitenizin biraz daha üst sıralarda yer alması için anlatılan her işlemi uyguluyorsunuz. Peki, bu işlemlerden hangisinin gerçekten yararlı hangisinin zararlı olduğu konusunda bilginiz var mı?

  Şimdi sizlere soru cevap niteliğinde seo alanında doğru bilinen yanlışları listeleyeceğiz.

  Doğru Bilinen;
  Ne kadar çok yerde anahtar kelime geçirilirse arama motorları sizi o kelimede otoriter kılar.

  Yanlışları;
  Evet bir zamanlar bu düşünce ve davranış başarıyı getirse de sanırım 2002-2006 yılları arasında doğru sayılan bir kriterdi. Unutmayın o yıllarda sizler de ortalama 8-10 yıl daha genç bir yaştaydınız. Siz nasıl ki bu süreç içerisinde geliştiniz arama motorları da sıralama faktörlerini algoritmalarını geliştirerek değiştirdi.


  Doğru Bilinen;
  Ne kadar çok tanıtım yazısı alırsak o kadar çabuk üst sıralara çıkarız.

  Yanlışları;
  Size şu örnek ile bu iddianın yanlışlığını kanıtlayalım. Ne kadar çok yemek yerseniz o kadar çok kilo alır ve bir süreden sonra sağlık sorunları ile karşılaşmaya başlarsınız. Siteniz içinde ne kadar çok tanıtım yazısı alırsanız o kadar düzensiz, sağlıksız bir site büyüme süreci geçireceğinizden arama motorlarının size yaptırımlar uygulama riski de artar.

  Doğru Bilinen;
  Tanıtım yazısı alınan sitenin kalitesi önemli değil Pagerank yüksek olsun yeter.

  Yanlışları;
  Arama motorları ve özellikle Google artık referans bağlantılar oluşturduğunuz sitelerin sadece Pagerank değerleri ile backlinkin rank değerlerini ölçümlememektedir. Bu nedenle tanıtım yazısı çöplüğüne dönmüş yüksek PR’li siteler yerine seçiminizi yaparken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurun.

  Alexa Türkiye Değeri
  Alexa Dünya Değeri
  Trustrank Değeri
  Sitenin Tekil Ziyaretçi Sayısı
  Sitenin Sayfada Kalma Süresi
  Sitenin Gerçekten Alanına Hizmet Edip Etmemesi

  Doğru Bilinen;
  Whois backlink, Profil Backlink, Video Backlink ve Blog Backlinkler zararlıdır.

  Yanlışları;
  Arama motorlarının politika şartlarına uygun olan, link çöplüğüne dönmemiş her siteden alınacak backlink aslında yararlıdır. Bu backlinkleri zararlı hale getirenler ise seo uzmanlarıdır. Site yaşı ve otoritesine orantılı olarak alınan tüm backlinkler yararlıdır. Fakat aylık site için alınan binlerce backlink olduğunda doğal olmayan bir görünüm sergilediğinden dolayı siteye zarar vermektedir.

  Örneğin 1 yıllık bir site için 10’ar tane alınan Whois backlink, Profil Backlink, Video Backlink ve Blog Backlinkler sitenin faydasına olacaktır. Önemli olan bu backlinkleri doğru orantılı şekilde çeşitlendirerek sağlanmasıdır.

  Doğru Bilinen;
  Bu ay seo çalışması yaptırdım 2 ay yaptırmasam da olur.

  Yanlışları;
  Sürekli olarak yapılması gereken ve şiddetinin arttırılarak yapılması gereken periyodik işlemler bütünüdür. Örneğin bir dizi yayın hayatına başladığında reyting oranları 6 ise bölümleri devam ettiği sürece bu reyting oranları izleyicinin beğenisine paralel olarak artacaktır. Sizler de seo ve backlink çalışmalarınızı sürekli ve her geçen gün artacak şekilde planlamanız gerekmektedir.

  Doğru Bilinen;
  Site ne olursa olsun yapılan seo çalışması aynıdır.

  Yanlışları;
  Siteler içeriklerine göre farklı seo çalışmaların ve seo seviyelerine maruz kalabilirler. Örneğin 2 aylık yayın geçmişi bulunan bir site ile 8 yıllık bir firma rehberine aynı seo çalışmasını yapamazsınız. Yapsanız dahi yeni site bu çalışmadan zarar görür.

  Doğru Bilinen;
  Sadece anahtar kelimeler üzerine bir seo çalışması işe yarar. Anahtar kelime varyasyonları boşa çalışma olacaktır.

  Yanlışları;
  Arama motorları son güncellemeleri sırasında bu soruna da bir çözüm getirdi. Sadece 1-3 kelime arasında yapılan seo çalışmaları organik ve doğal görünümden oldukça uzaklaşmaktadır. Nerede ise biz sadece bu 3 kelimeye seo çalışması yapıyoruz diye arama motoruna bir mesaj niteliğinde davranış göstermektedir.

  Seo çalışması içerisinde 1 ana anahtar kelimeniz için 2 tane de anahtar kelimenizden türetilen varyasyonlar için çalışma yapabilirsiniz. Ana kelimenize çalışmanız %60 oranında iken varyasyonlara %40 oranında bir işlem süreci hazırlamanız etkili olacaktır.

  Altın İpucu: Seo aslında iyi bir strateji ile anahtar kelime ve varyasyonlar üzerinde en yüksek doğallık ve çeşitlilik sağlayan işlemlerin bir araya gelmesi ile kalıcı ve etkili bir çalışma olur.

  kaynak: ALAYEL
   
  okursan ve grafen bunu beğendi.
 2. elegan

  elegan Kayıtlı Kullanıcı

  Ek olarak ne kadar alakalı siteden back link almışsanız o kadar yararlı. teşekkürler
   
  Tyler bunu beğendi.
 3. kubilay029

  kubilay029 Kayıtlı Kullanıcı

  teşekkürler hocam hiç boş geçmiyorsunuz sağolun
   
  Tyler bunu beğendi.
 4. Sherlock Holmes

  Sherlock Holmes Kayıtlı Kullanıcı

  Valla tebrik ettim, Sadettin Teksoy gibisiniz :) okuyup güzelce faydalandık :)
   
  Tyler bunu beğendi.
 5. wincih

  wincih Kayıtlı Kullanıcı

  Son maddeye bir ekte benden gelsin.

  2012 sonu 2013 başında long tail keywordler değer kazandı, şu anda alternatif ve alt kelimeler çok daha değerli ana kelimelerden. Özellikle google trends den kontrol edip yaptığınız zaman aklınıza gelmeyen kelimeler olabilir.

  Ama bu işin aslı "ben olsam nasıl ararım" olmalı sonuçta biz hepimiz istediğimizi küt diye buluyoruz ama bir de son kullanıcı perspektifinden bakılabilmeli.
   
  Tyler bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş