Seo'nun server lokasyonuna etkisi

'Soru Cevap' forumunda Winchester tarafından 20 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Winchester

  Winchester Kayıtlı Kullanıcı

  Arkadaşlar merak ettiğim nokta başlıktaki gibi seo nun server lokasyonuna etkisi nederece var örneğin ingilizce bir site türkiyede bi server barınsa zararı olur mu ?
   
 2. AlfaOis

  AlfaOis Kayıtlı Kullanıcı

  Sadece mantıken yazmaktayım, eğer hız ve bağlantı bir SEO kriteri (sinyali) ise lokasyona göre bir etki söz konusu olacaktır, fakat sağlam bir bağlantıdan çok aşırı uzak olmayan bir noktadan hizmet alınsa da olur. .ülke uzantısı da aslında bir kriterdir, fakat buna benzer olan lokasyon tercihinin aynı ölçüde olacağını sanmıyorum. Keza bir oyun sunucusuna bile bağlanırken sunucuya uzaklığınız ve bağlantının kalitesi sizin performansınızı etkiler bu bağlamda bakarsak, çok az da olsa dolaylı yönden etkisi olacaktır.
   
 3. genebu

  genebu Kayıtlı Kullanıcı

  geçen hafta bendede aynı sorular vardı kafamda ve sonunda gittim ABD lokasyonlu tercih ettim genel söyleniş çok etkisinin olmadığı ama yinede nereye hizmet ediyorsanız o bölgenin lokasyonunu almakta fayda var :)
   
 4. grafen

  grafen Kayıtlı Kullanıcı

  Geçen hafta bir sitenin lokasyonunu türkiyeye taşıdım gözle görülür farklılıklar oldu baktığım kelimelerde 2-4 sıra yükseldi
   
 5. monolog

  monolog Kayıtlı Kullanıcı

  Bu konuda bilinenin aksini düşünüyorum. Global bir proje yapacaksanız sunucu lokasyonunun önemi yoktur. CDN kurarak site hızınızı arttırmanız kafidir. Baktığımız vakit bir çok fransa, Latin Amerika lokasyonlu ancak google'da ingilizce aramalarda kafada olan siteler mevcut.
   

Bu Sayfayı Paylaş