Siyaset yapmıyorum, El Kharezmi hakkında kısa bir dinleti paylaşıyorum yalnızca

'Lak Lak' forumunda muhammed tarafından 5 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. muhammed

  muhammed Kayıtlı Kullanıcı

  Arkadaşlar amacım kesinlikle siyaset yapmak değil. Osmanlıca derslerinin zorunlu hale gelmesi ile bazı kimseler "irtica" hortladı naralarını tekrar atıyor. Yalnızca Latincenin ve Grekçenin bilim dili olduğunu sanıyor. Oysaki biz webmasterların en iyi bildiği "algoritma" kelimesi bile El Kharezmi (kh yazmamın sebebi latin harflerinde olmayan خ harfini göstermek için) kelimesinin batılı dillere yanlış geçmiş teleffuzunun ürünü. Şuanda batılılar bilimsel anlamda bizden öndeler muhakkak ama onların bu üstünlüğü bizde eziklik ya da onlara karşı saf bir hayranlık uyandırmamalı. Birçok müslüman bilim adamı arasından yalnızca Kharezmi hakkında radyo programı paylaşıyorum altta. Daha nice bilim adamı var bizim kültürümüzde. Son olarak şunu batılılar yaptı kullanmayın diyen eblehlere iki çift sözüm var. 1-) Batılılar onların tamamını müslüman bilim adamlarından öğrendiler. Öğrendikleri bilimsel gerçekler ya onların icadı idi ya da onların batılılara tanıttıkları birşey. (0 rakamı gibi) 2-) Ben güzel Türkçemizi de Arapçayı da Farsçayı da kendi kültürüm olarak görüyorum. Elbette Türkçe yanında diğerlerinin anlamı yok. Eğer siz köklerinizi, ilim ve irfanınız geldiği bu iki dili beğenmiyorsanız başta "şey" kelimesi olmak üzere hiçbir doğu kökenli kelimeyi kullanmayın.

  Bahsettiğim kayıt: http://archive.org/download/m3gin/akra/islam_bilginleri_ve_icatlari/harezmi.mp3

  İyi akşamlar dilerim herkese
   
  ahdes bunu beğendi.
 2. ölümvar

  ölümvar Kayıtlı Kullanıcı

  muhammed bunu beğendi.
 3. Seo

  Seo Kayıtlı Kullanıcı

  Osmanlıca dersinin zorunlu hale gelmesi bizim ülkemize ne katacak ?
  * Süper ligde Osmanlıspor
  * Milli Maçlarda Mehter Marşı
  * Okullarda zorunlu Osmanlıca
  Nereye doğru gidiyoruz diyor insan.

  Kökenimizi inkar etmiyoruz yapılması gereken ne varsa elbette yapılsın ancak bunların siyasi amaçla yapılmadığını kim inkar edebilir.
   
 4. okursan

  okursan Kayıtlı Kullanıcı

  Geçmişte pek çok değerli insan çıkarmış olabilir. Ancak artık geçerli dil ve bilim dili İngilizce. Onu geçtim zaten Türkçe bile doğru dürüst yazamayan öğrenciler varken Osmanlıca önerisine sadece gülerim ben.
   
 5. Galeano

  Galeano Kayıtlı Kullanıcı

  İnsanların ana dilinde eğitim alması bile yasakken, şuan hiç bir yerde hiç bir şekilde kullanılmayan bir dilin zorunlu hale getirilmesi garip.
  Zaten ezbere dayalı bu berbat sistemş nasıl beceriyorlarsa çok daha kötü hale getiriyorlar, bildiğin insanların beynini boş bilgilerle doldurmaya çalışıyorlar ondan sonrada 500 yıl önceki alimlerimizle övünüyoruz.Bu gidişle daha uzun süre tarihimizle övünmeye devam edeceğiz, sonu ne olur artık orası belli olmaz belki tarihimiz gibi bizde silinip gideceğiz...
   
 6. monolog

  monolog Kayıtlı Kullanıcı

  Osmanlıca'dan önce adam gibi ingilizce eğitim verilseydi pek çoğumuzun global websiteleri vardı on numara işler yapıyor olurduk. Osmanlıca tarihçilerin işi ortaöğretim öğrencisinin işi değil, olacaksa da seçmeli olur.

  Yani Aramice, Sankristçe gibi ölü bir dil olan Osmanlıca yerine insanlara faydalı olacak canlı diller zorunlu olsun.
   
  wincih bunu beğendi.
 7. mdmx

  mdmx Kayıtlı Kullanıcı

  Bilim ve teknoloji, kime bilim ve teknoloji? Windows 95ler, Debian Linuxlar, Macintoshlar varken ben sokakta burnumu karıştırıp misket oynuyordum. Yararsa kime yarar? Google gibi büyük şirketlere. Programcı yazıyor, Google büyüyor. Şey gibi; Mimar Sinan yaptı, iktidar büyüdü, güçlendi. Yanlış anlaşılmasın ne programcıyı ne de Mimar Sinan'ı olumsuzluyorum. Elbette iyi şeyler, ama kime iyi şeyler. :) Sevgiyle.
   
 8. wincih

  wincih Kayıtlı Kullanıcı

  Peki topkapıdaki osmanlı arşivlerini açacaklar mı? Eğer açacaklarsa ben varım Osmanlıca öğrenmeye!
   
  Galeano bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş