Spam Botları Engellemek için Ne Yapmalı?

'Soru Cevap' forumunda cimenweb tarafından 28 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. cimenweb

cimenweb Kayıtlı Kullanıcı

Merhabalar herkese,

Bildiğiniz gibi semalt, daroda gibi botlar sitenizin hemen çıkma oranını arttırdığı için bunları engellemek gerekiyor. Ama .htaccess dosyasında düzenleme yapmama rağmen analytics üzerinde bu botları hala görüyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek birileri var mı ?

2. selimania

selimania Kayıtlı Kullanıcı

3. okursan

okursan Kayıtlı Kullanıcı

burda javascript ile yönlendirme yapıyor. O sitelerin kodlarının js işleyebileceğini sanmıyorum. Zaten otomatik olarak geçerler bu kodları.

4. inceleco

inceleco Kayıtlı Kullanıcı

Cloudflare kullanıyor musunuz?

5. cimenweb

Hayır kullanmıyorum

6. inceleco

Kesinlikle tavsiye ederim. Trafik çıkışım oldukça azaldı hem de wp-admin linkine yönelen saldırıların hepsinden kurtuldum.

7. okursan

okursan Kayıtlı Kullanıcı

Ben cloudflare'den pek memnun kalmadım. Gün içinde sürekli birkaç dakikalık kesintilere neden oluyordu. Tüm optimizasyonlarını yapmama rağmen sayfalar ağır açılabiliyordu. İptal ettim rahatladım. Sunucunun kendi firewall'u varmış zaten. O yeter şimdilik :D

Karrizima bunu beğendi.
  8. cimenweb

Hiç kullanmadım diyemem. Epeydir kullandığım bir şey zaten cloudflare. Hem kendi sitelerimde hem musterilerimin sitelerinde kullanmama rağmen bu spam botlari engellemiyor clodflare.

9. inceleco

10. cimenweb

11. selimania

detaylıca okudum forumları. adamlar siteye uğramıyormuş. Sadece elleride google id kodları var. Buna yönelik bir kod geliştirmişler. Birisi yeni bir analytics kodu almış. yani yeni bir ID number. Bu sayede böyle bir kaynak olmadığını görmüş.
    Bu nedenle çalışacak tek yöntem google üzerinden filtreleme.

12. karefin

karefin Kayıtlı Kullanıcı

Merhaba, google analytics üzerinden filtrelememe rağmen darodar.com adresinden bir türlü kurtulamadım. Başka bir alternatif yönteminiz var mı?

13. selimania

yeni bir analytics hesabı ile farklı bir id no alın.

14. karefin

karefin Kayıtlı Kullanıcı

@selimania teşekkürler, yeni bir hesaba geçmeden önce bir de şu yöntemi deniyorum.
    Analytics'te Filtreler->Yeni Filtre->Özel i seçip Yönlendirmeyi seçip

^((.*)\.|darodar\.)com

ilgili alana yazıp, kaydediyoruz.

15. cimenweb

Ben sanırım en kesin çözümü buldum, gerçi henüz takipteyim ama en azından şu ana kadar spam sitelerden gelen giden yok :)
    Şöyle yaptım, https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links linkindeki Disavow aracından spam linkleri ekledim
    ve takibe koyuldum. Tavsiye eder miyim? Sanırım tavsiye edebilmem için birkaç gün daha beklenmeli. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme: 11 Ocak 2015
    okursan bunu beğendi.
  16. fransasoft

fransasoft Kayıtlı Kullanıcı

cozum olmadiysa asagidaki linkte bulunan islemi deneyebilirsiniz detayli bir anlatim yapilmis .

http://www.geekybits.in/stop-receiving-referral-traffic-website/

17. seo sensey

seo sensey Kayıtlı Kullanıcı

cimenweb bunu beğendi.
  18. Karrizima

Karrizima Kayıtlı Kullanıcı

Ya herşeyi gören bilen google bimiyomu bunların spam giriş olduğunu?

19. MertcanGokgoz

MertcanGokgoz Kayıtlı Kullanıcı

20. seo sensey

seo sensey Kayıtlı Kullanıcı

Mert hocam sitene girdim. Konuyu okudum beğendim. Sonra dedim kiayıp olmasın bir de yorum yapıp teşekür edeyim. Ama yok discus yok o yok bu derken vazgeçtim. :) Teşekürler.

MertcanGokgoz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş