Uzun Etiket mi Kısa Etiket mi?

'Soru Cevap' forumunda sekeno tarafından 22 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. sekeno

  sekeno Kayıtlı Kullanıcı

  Arkadaşlar Etiket kullanımı konusunda fikriniz nedir. Örneğin "wordpress seo eklentileri" hakkında bir yazımız olsun. Wordpress ve seo etiketlerini girmek yeterli olur mu yoksa bunun yanında wordpress seo eklentileri, seo eklentileri gibi etiketler girmek daha mı iyi olur?
   
 2. oki

  oki Kayıtlı Kullanıcı

  Etiket oluştururken kullanıcı odaklı düşünün. Verdiğiniz örnekten gidersek; sitede benzer konulu başka yazılar olacak mı? Örneğin wordpress eklentileri ile ilgili başka yazılar da yazacaksınız, ama bu isimde bir kategori açmadıysanız, "wordpress eklentileri" adında bir etiket oluşturmalısınız. "Wordpress seo eklentileri" yazınızı okuyan ziyaretçi, 'sitede başka eklentiler de tanıtılıyor mu?' diye merak ederse etikete tıklar ve diğerlerini de okur. Fakat başka Wordpress eklentisi yazısı yazmayacaksanız bu etiketi kullanmanın anlamı yok.

  Etiketin kullanım mantığını kavradıysanız kaç kelimeden oluştuğunun bir önemi yok.

  Şuna da bir göz atmanızda fayda var: Etiketler İndekse Açılmalı mı?
   
 3. sekeno

  sekeno Kayıtlı Kullanıcı

  Dediğiniz mantıklı görünüyor ama şöylede birşey var: Bazen Etiket sayfası içerikten daha iyi bir konumda indexleniyor. Aynı örneği vereyim "wordpress seo eklentileri" aramasını yapınca içerik sayfası değilde Etiket sayfası önde çıkabiliyor. Bu durumda da "wordpress seo eklentileri" gibi etiketler girmek daha iyi olabilir.
   
 4. oki

  oki Kayıtlı Kullanıcı

  Etiket sayfaları yeni yazı eklendikçe güncellenir, bu yüzden sık kullanılan etiketlerin aramalarda önde çıkma şansı yükselir. Yazı ve etikete aynı başlığı verdiğiniz taktirde, o etiketten başka yazılar da olursa elbette etiket daha önce çıkar. Fakat sitenizde aynı başlığın hem yazı, hem etiket olarak geçmesi bence sağlıklı değil. Ne kullanıcı, ne SEO açısından.

  Wordpress tecrübeme dayanarak şöyle bir genel tavsiyede bulunabilirim: Yazı başlık ve içeriklerinizi daha çok SEO öncelikli kurgulayın; kategori, etiket ve diğer menü düzenini öncelikle kullanıcı açısından, en kullanışlı şekilde düzenlemeye çalışın. Bazen SEO kasarken siteyi fonksiyonellik ve kullanıcı deneyiminden uzaklaştırıyoruz. Bu da memnuniyetsizlikle beraber sitede kalma süresi, yeniden ziyaret vs. metriklerini de düşürüyor ve siteye zarar verebiliyor.
   
  sekeno bunu beğendi.
 5. sekeno

  sekeno Kayıtlı Kullanıcı

  Analattıklarınızı uygulayacağim teşekkürler :)
   

Bu Sayfayı Paylaş