Wikipedia SEO Analizi

'SEO Yöntemleri' forumunda SEOReq tarafından 24 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. SEOReq

  SEOReq Kayıtlı Kullanıcı

  Teknik bir SEO gözüyle baktığımızda Wikipedia’nın dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı SEO çalışmalarından birine imza attığını söylemek abartı olmaz. Her ay milyarlarca ziyaretçi ağırlayan Wikipedia’daki 300’ü aşkın dilde 46 milyon makale sayfası organik ziyaretçi akınına uğruyor. Sitenin kurucusu Wikimedia Vakfı tarafından katı bir şekilde uygulanan kalite kontrol şeması da ziyaretçilerin Wikipedia ile sıkı bir güven bağı kurmasına sebep olmuş durumda.

  [​IMG]

  Peki, Wikipedia bu başarısını neye borçlu? Dahası, SEO çalışması yapanlar Wikipedia’dan ne tür dersler alabilir?

  İlk etapta Wikipedia’nın zengin ve özgün içeriğinin Google sıralamalarında öne çıkmasına katkı sağladığı düşünülebilir. Keza sitenin yüksek bir otoriteye sahip olması da mutlaka önemli. Ancak Wikipedia’nın hemen her bilgi içerici kelime aramasında en üstte çıkması, bilinçli olarak gerçekleştirilen SEO çalışmalarından da kaynaklı.

  Wikipedia’nın hem mobil, hem de masaüstü arama sıralamalarında en üstte listelenmesine sebep olan etkenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Alan adı seçimi
  • Site içi bağlantılar ve HTML görünüm
  • Meta açıklamaları
  • Sayfa şablonu ve URL formatı
  • Site mimarisi
  • Sayfaların hızla yüklenmesi
  Alan adı seçimi
  Wikipedia’nın yola çıkarken kendine belirlediği hedef, dünyanın dört bir yanından eğitici bilgiye ulaşmak isteyen insanlara kaliteli ve doyurucu içeriği sağlamak. Bunun için Wikipedia her zaman için alan adını çeşitli ülkelere uyarlamaktan da çekinmedi. Yani İtalya’da yaşayan bir kullanıcı, İtalyanca bilgiye ulaşmak için “Wikipedia.com” adresi yerine “Wikipedia.it” adresini ziyaret edebildi.

  Wikipedia.in ve Wikipedia.fr gibi birçok alan adına sahip olan Wikipedia, bu yolla başarılı bir uluslararası SEO çalışması da gerçekleştirmiş oldu.

  Keza mobil siteler için de 300’den fazla “en.m.wikipedia.org” gibi alt alan adı oluşturuldu.

  Wikipedia’nın evrensel açılış sayfası wikipedia.org adresinde madde sayısına göre en popüler ansiklopedilerin sıralanması, her ülkeye özel Wikipedia sürümünde diğer diller için backlink çıkışının verilmesi ve bu bağlantılarda rel=”alternate” etiketinin kullanılması da önemli bir diğer etken.

  Site içi bağlantılar ve HTML görünüm
  Wikipedia’daki herhangi bir maddeyi okurken yapılan atıflara dikkat edin. Tüm backlink çıkışları mutlaka sayfanın en altında listelenir. Bu da Google botlarının siteyi ziyaret ederken link çıkışını daha geç algılamasına yardımcı olur.

  Keza Wikipedia’nın kendi iç bağlantıları da mutlaka </body> etiketinden sonra listelenir. Bu yolla Wikipedia, Google’ın footer ve sidebar bölgelerinden link çıkışı yapan sitelere uyguladığı cezalardan kaçınmış oluyor.

  Meta açıklamaları
  Sıkı durun: Wikipedia’daki hiçbir madde sayfasında meta açıklaması bulunmuyor! Evet, günümüzde tüm SEO uzmanları tarafından “Mutlaka doldurulmalı” denen meta açıklaması bölgesini Wikipedia her zaman için boş bırakıyor. Bunun sebebi ise kullanıcıların yaptığı aramaya göre Google’ın meta açıklaması kısmını kendiliğinden doldurmasını sağlamak.

  Örnek üzerinden anlatmak gerekirse, Wikipedia’daki Güneş maddesini ele alalım. Bir kullanıcı “Güneş ne tür bir yıldızdır?” aramasını gerçekleştirdiğinde Google, arama sonuçlarında Wikipedia başlığının hemen altında ilgili maddeden bahsi geçen kısmı sergileyebiliyor. Keza “Güneş kaç yaşında?” şeklindeki bir arama sorgusunda da meta açıklama kısmı değişebiliyor.

  Wikipedia’nın dinamik ve değişken bir meta açıklaması yapısını takip etmesi, kullanıcıların aradıkları bilgiye daha hızlı ve kolay yoldan ulaşmasını sağlıyor. Kesinlikle de mantıklı bir hareket.

  Sayfa şablonu ve URL formatı
  Wikipedia tek bir sayfa şablonu ve URL formatı kullanmakta ısrarcı. Böylece Wikipedia’nın diğer kardeş sitelerinde de ortak bir yapı benimsenmiş oluyor.

  Mesela Wiki sayfaları şu URL formatındadır: https://tr.wikipedia.org/wiki/[Başlık]

  Diğer Wikipedia sitelerinin URL formatı ise aşağıdaki gibi:

  Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jenna_Fischer5crop.jpg
  Vikisözlük: https://tr.wiktionary.org/wiki/pallet/
  Vikisöz: https://tr.wikiquote.org/wiki/Türkçe_atasözleri

  Sonuç
  Wikipedia dünyanın en büyük sanal ansiklopedisi olarak gerçekten başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirmiş durumda. Site yöneticilerinin uyguladığı SEO çalışmaları, diğer SEO uzmanlarına da mutlaka ilham verecek nitelikte.

  https://seoreq.com/wikipedia/
   

Bu Sayfayı Paylaş